Jeżeli jeszcze nie byłeś na La Jurze koniecznie przeczytaj poniższe informacje. Unikniesz w ten sposób nieporozumień, będziesz mógł lepiej przygotować się do imprezy, a co więcej – lepiej i przyjemniej spędzić czas na Festiwalu.
Co to jest La Jura Jura i dla kogo jest przeznaczona?
La Jura Jura to festiwal o wspinaczkowym charakterze, muzycznej naturze i o hippisowskiej duszy. Wszystko zaczęło się 10 lat temu w Łutowcu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie kilkanaście osób z Klubu Wysokogórskiego SAKWA pojechało na wspinaczkową majówkę. Dziś tworzymy festiwal trwający 4 dni i zrzeszający kilkaset osób. Organizujemy koncerty, warsztaty, szaloną grę terenową, czy po prostu robimy solidnego rave’a do białego rana. Muzycy, DJe, czołówka polskiej sceny wspinaczkowej, czy po prostu wspaniali ludzie tworzący niesamowity klimat. Tylko tutaj możesz spotkać ich wszystkich.
Zaproszony jest każdy. Nie musisz się wspinać, żeby do nas przyjechać! Wystarczy że czujesz klimat wolności, lubisz muzykę, chcesz poznać ciekawych ludzi i odpocząć od zgiełku cywilizacji. Na festiwalu będzie również okazja spróbować wspinania w skałkach, oraz poznać i posłuchać ciekawych wspinaczy.
Nie jest to jednak typowo górski festiwal. Jeżeli chcesz cały weekend spędzić na warsztatach i prelekcjach – istnieją takie festiwale jak Lądek, KFG czy IPW, które doskonale wypełniają tą misję. My jesteśmy zorientowani na solidnej, kilkudniowej imprezie – w końcu z tego słynie SAKWA. 😎 I tą misję wypełniamy wybitnie! Przez koncerty, zabawę, DJów grających do rana, odstrzelone zawody, wspinaczkową grę terenową, czy po prostu stworzenie przestrzeni dla Was. To nasza okazja do przeniesienia się w hippisowskie, buntownicze czasy, z których wywodzą się wspinacze. Nie oznacza to jednak że prelekcji i warsztatów nie będzie – spodziewajcie się ciekawych rzeczy mniej lub bardziej luźno związanych ze wspinaniem.
Uwaga! Pomimo bajkowego charakteru, impreza przeznaczona jest wyłącznie dla pełnoletnich!
Miejsce i dojazd
Festiwal odbywa się na terenie boiska OSP Czatachowa.
Aby dojechać komunikacją publiczną najlepiej:
– dotrzeć do Myszkowa lub Zawiercia pociągiem
– stamtąd szukać busików w kierunku Żarek / Janowa / Złotego Potoku
– najlepiej spytać kierowcę o Czatachową, nie wszystkie busiki mogą się tu zatrzymywać. Ze skrzyżowania z główną drogą będziecie musieli dojść ok 10 minut na piechotę
– jeżeli z busikami z Żarek będzie ciężko, ze stopem nie powinno być problemu 🙂
– w ostateczności można dojść na piechotę z Żarek-Leśniowa leśną drogą rowerową (przez Przewodziszowice)
Pole namiotowe, sanitariaty i warunki na miejscu
Ze względu na to, że znajdujemy się na “końcu świata” nie będziecie mieli dostępu do wielu luksusów w kontekście sanitariatów, ale od kilku lat dajemy sobie w takiej formie radę. 🙂 Oczywiście dostępne są Toi-Toie, nie będzie natomiast pryszniców. Bieżąca woda (zimna) dostępna jest po drugiej stronie drogi w budynku świetlicy OSP. Woda jest pitna.
Każda osoba, która zakupiła karnet na La Jurę otrzymuje możliwość rozbicia namiotu na wyznaczonym polu namiotowym. Parkowanie samochodów jest możliwe jedynie w wyznaczonych miejscach. Obowiązuje zakaz wjazdu do lasu. Ogniska można palić jedynie w wyznaczonych miejscach przy braku zagrożenia pożarowego.
Można przyjechać vanem/camperem. Na uboczu pola namiotowego będzie wyznaczona przestrzeń gdzie można je postawić. Nie będzie można wjechać na główny teren pola namiotowego.
Na terenie Festiwalu jest bardzo słaby zasięg GSM lub nie ma go wcale. Traktujemy to jako wielką zaletę – wszyscy zostawiają telefony w spokoju na kilka dni i bawią się ze sobą. Weźcie jednak pod uwagę ten fakt przy planowaniu dojazdów, informowania rodziny, załatwiania spraw w większej grupie.
Wyżywienie
Nie ma problemu, aby wnieść na pole namiotowe własne jedzenie czy napoje.
Na terenie festiwalu będą stacjonowały foodtrucki.
Wspinanie i pobliskie skałki
Nie samą imprezą człowiek żyje – w końcu jesteśmy wspinaczami! Wielu z Was łączy pobyt na La Jurze z weekendowym tripem wspinaczkowym. Jest to świetna okazja, żeby powspinać się w pięknych skałach Jury Północnej, a po południu dołączyć do festiwalowych wydarzeń.
Jeżeli nie jesteś samodzielnym wspinaczem, będzie okazja powspinać się na wędkę (obserwujcie Program imprezy). Festiwalowa społeczność jest również bardzo otwarta i często ludzie idący w jakiś rejon chętnie przygarną kogoś pod swoje skrzydła. Wystarczy spytać. 😊 W końcu każdy kiedyś zaczynał się wspinać.
Skały dostępne spacerem z pola namiotowego:
– Wampirek (5 min)
– Laboratorium (10 min)
– Diabelskie Mosty (20 min)
– Biały Pies (20 min)
– Przewodziszowice (25 min)
– Tadzikowa (25 min)
Rejony dostępne po niedługim podjeździe autem: Suliszowice, Trzebniów, Łutowiec, Mirów
Zastrzeżenia
Pomimo bajkowej oprawy La Jura Jura to nie jest dobre miejsce dla zwierząt i dzieci. Na festiwalu przez większość czasu nie jest cicho ani spokojnie. To nie najlepsze otoczenie dla Waszych pociech ani dla czworonożnych przyjaciół.
Co więcej zgodnie z regulaminem imprezy na terenie festiwalu mogą przebywać jedynie osoby pełnoletnie. Z kolei dla dobra zwierząt – najlepiej nie przywoź ich ze sobą. Oszczędzi to wszystkim stresu, a przede wszystkim Waszym czworonożnym przyjaciołom. Jeżeli jednak jesteś pewny zachowań swojego pupila w takim otoczeniu, to zostawiamy tą kwestię do Twojej decyzji, ale zwierzę musi przebywać cały czas na smyczy.
Polityka zwrotów i zamian biletów
Dopuszczamy zmianę osoby na bilecie po uprzednim kontakcie emailowym. Zwrot 80% kosztów biletu jest możliwy do 29.04.2024. Po tym czasie nie przyjmujemy zwrotów biletów.