Prelekcje

W tym roku zapraszamy na blok prelekcji, ukierunkowany głównie na leniwe, sobotnie popołudnie. Zapraszamy do wysłuchania ciekawych historii naszych gości w dużym namiocie festiwalowym!

KAMIENIE, KTÓRYCH WARTO DOTKNĄĆ

PIĄTEK 18:30-20:00 | Paweł Zieliński

Przygotujcie się na podróż po mniej znanych, wyjątkowych rejonach wspinaczkowych świata. Nasz klubowy kolega Paweł Zieliński – instruktor PZA oraz doświadczony i wszechstronny wspinacz, który odwiedził mnóstwo rejonów wspinaczkowych na różnych kontynentach podzieli się z Wami swoimi doświadczeniami.

Podczas prezentacji Paweł podzieli się nie tylko swoimi osobistymi doświadczeniami, ale przede wszystkim praktycznymi poradami dotyczącymi działalności wspinaczkowej w różnych rejonach wspinaczkowych na świecie. Będzie o mniej popularnych rejonach sportowych, ale również o tych z asekuracją tradycyjną oraz o tych typowo górskich i wielowyciągowych. Dowiemy się, gdzie szukać wspinaczkowych perełek i o jakiej porze roku jest tam najlepszy warun. Duża dawka inspiracji gwarantowana.

PIMP MY RING – O EKIPERCE Z KRZYSZTOFEM KRÓLASEM

SOBOTA 12:00-13:00 | Krzysztof Królas

Czy przelot na pewno wytrzyma? Jak obija się drogi w Polsce i w Grecji? Jak mocno trzeba pociągnąć, żeby wyrwać stan i jak tego uniknąć? Ile gruzu trzeba zrzucić, żeby skałka nadawała sie do wspinania? Czy ekiperzy zawsze wiedzą, co robią? O tym na La Jurze opowie Krzysztof Królas – postać nietuzinkowa i niewpisujące się w żadne znane szablony. Sakwowicz, solista, arborysta, doświadczony ekiper i (zapewne) przyszły kandydat na burmistrza Leonidio.

KRAINA SZLAKÓW – GR-20 I CAPE WRATH TRAIL

SOBOTA 13:00-14:00 | Krzysztof Story

GR-20 na Korsyce i Cape Wrath Trail w północnej Szkocji – obydwa są wymieniane są wśród najładniejszych szlaków górskich w Europie. Różni je wszystko.

Zapraszamy na 1000 kilometrów wędrówki przez wszystkie pory roku. Będzie to bajka o dwóch zupełnie różnych światach. I jedyna na świecie prelekcja oparta na motywach “Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla.

Krzysztof Story – podróżnik, dziennikarz “Tygodnika Powszechnego”. Spotkać można go w magazynach podróżniczych i górskich, publikował w “Dużym Formacie” i “Newsweeku”. W podróży szuka piękna natury i unikatowych historii, za największą wartość uważa ciekawość świata. Wspina się więc, żegluje i ciągle próbuje nowych rzeczy. Podczas Kolosów 2018 otrzymał Nagrodę Dziennikarzy. Zdjęcia i teksty publikuje na www.krzysztofstory.pl

PARALOTNIE – JAK POLECIEĆ (PRAWIE) W KOSMOS?

SOBOTA 14:00-15:00 | Adam Wojsa

Adam Wojsa z KW SAKWA opowie nam jak wyhodować sobie skrzydło i czy latanie może być fajniejsze niż wspinanie?

Paralotniarstwo to stosunkowo mało znany w Polsce sport, który przyciąga coraz więcej chętnych – także wspinaczy. Wiele osób kusi możliwość zlecenia ze szczytu po zakończeniu wspinaczki. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że za pomocą ważącego kilka kilogramów sprzętu, który mieści się do plecaka, można pokonać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów.

Dowiecie się:

  • jak zacząć latać i nie zrobić sobie krzywdy?
  • jakie są możliwości rozwoju?
  • ile to kosztuje?
  • co widać z góry?

PATAGONIA – WSPINACZKA W MASYWIE FITZ ROYA

SOBOTA 15:00-16:00 | Paweł Zieliński

Zapraszamy serdecznie na fascynującą prelekcję, poświęconą wyprawie wspinaczkowej do serca Patagonii, w której uczestniczyli członkowie Klubu Wysokogórskiego „SAKWA”: Damian Bielecki, Michał Czech, Kuba Kokowski i Paweł Zieliński.

W grudniu i styczniu nasi wytrawni alpiniści zmierzyli się z wymagającymi szczytami i nieprzewidywalną pogodą jednego z najbardziej spektakularnych zakątków Ziemi. Ta prezentacja to niepowtarzalna okazja, aby z pierwszej ręki usłyszeć o ich przygodach, strategiach wykorzystania rzadko występujących okien pogodowych i niezwykłych doświadczeniach, jakie niesie ze sobą wspinaczka w tak ekstremalnych warunkach.

HERCOG MOUNTAIN CHALLENGE – górskie wyzwania w sportowym stylu

SOBOTA 16:00-17:00 | Piotr Hercog

Urodzony w Częstochowie, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Obecnie mieszkający w Kudowie-Zdroju. Trener sportowy. Prezes Fundacji Maratony Górskie organizującej m.in.Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, Supermaraton Gór Stołowych czy Kudowską Sztafetę Górską. Instruktor wspinaczki skalnej, speleolog, Starszy Ratownik GOPR.

Od ponad 25 lat uprawia sporty wytrzymałościowe. Uczestnik około 50 zawodów multidyscyplinarnych w Polsce i na świecie rozgrywających się na dystansach od 150 km do ponad 1000 km w formule non-stop ( m.in. w Szwecji, Chorwacji, Brazylii, Szkocji, Rosji, Litwy czy w Emiratach Arabskich). Uczestnik speleologicznych wyjazdów eksploracyjnych Polskiego Związku Alpinizmu do jaskiń Austrii, Ukrainy czy Chin. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Pamirze, na Spitsbergenie, w Himalajach.

Od 2008 specjalizuje się w biegach górskich ultra, gdzie czołowe miejsca zajmował w takich biegach jak: UTMB – 170 km, Transvulcania – 73 km, Transalpine- 250 km, TransGranCanaria -125 km,Ultra Trail Mount Fuji – 170 km.

W 2014 roku sklasyfikowany w TOP 10 światowego rankingu Ultra-Trail Word Tour Series. W Polsce czterokrotny rekordzista Biegu Rzeźnika oraz częsty bywalec podium w innych biegach górskich.

Od 2016 roku zapoczątkował swój projekt Hercog Mountain Challenge, który zakłada starty w trudnych i nietuzinkowych zawodach sportowych lub podążanie w kierunku wyzwań wysokogórskich i podróżniczych. Ostatnie lata wyzwania realizowane m.in. na Syberii, Kaukazie, Himalajach, w Alpach, Patagonii, Peru, Kolumbii, Stanach Zjednoczonych czy na Spitsbergenie.

TBA

SOBOTA 17:00-18:00 | TBA